PŘÍZE Mergala

Příze barvené rostlinkami, podrobnější informace se připravují. 

LÁTKY, METRÁŽ

 

Organická bavlna   se pěstuje ve svém přirozeném prostředí, bez použití pesticidů a chemických hnojiv a z geneticky neupravených semen. Všechny tyto skutečnosti mají vliv na její energii i nezávadnost. Znamená to však, že se jí vypěstuje méně. Cesta bavlny není jednoduchá. Bavlna se u nás nepěstuje a vzhledem ke klimatu ani nikdy pěstovat nebude. Certifikace GOTS zajišťuje, že byly dodrženy nejen respektující podmínky při pěstování, sleduje i dodržování bezpečnosti práce a férovou mzdu pro zaměstnance.

Len   je nejvíce respektující přírodní vlákno pro životní prostředí. Není náročný na vodu, stačí mu déšť, žádné herbicidy, hnojiva ani žádné jiné ochranné postřiky. Len nevytváří odpad, vše se dá spotřebovat, semena, stonky...
Jeho přirozenou vlastností je termoregulace, tedy chrání jak před zimou, tak i před přehřátím. Odolává bakteriím i plísním.
80% světové produkce pochází z Evropy. Len je rostlinka mírného pásu, patří k nám. Škoda, že zmizel z našich polí.

Popis materiálů, porovnání, použití

 Úplety

  • Oboulícní úplet  - 100% biobavlna, 210-220 g/m2. I když má obdobnou gramáž jako elastický jednolíc, je na dotek silnější. Pruží dobře, ale je více rozvolněný. Oboulíc je z přírodní nebělené bavlny v té nejčistší formě. Občas můžete na úpletu najít opravdu nepatrné černé tečky, to jsou stonky bavlny. U něj vynikne právě kvalita bio bavlny, především je to poznat na doteku. Často mi píší zákaznice, že něco tak příjemného ještě nedržely. :) Ideální na oblečení, deky pro miminka a spíš volnočasové či ležérnější věci pro dospělé. Silnější trička, pyžámka, slabší mikiny. Nedoporučovala bych ho například na úzké sukně, vysedával by se jim zadek.
Galerii vymazlených kousků, které z oboulíce vznikly a ke mně se dostaly najdete na fb tady.

  • Jednolícní úplet elastický - 94% bio bavlna a 6% elastan, 215 g/m2. Klasická celoroční tričkovina, je znatelně tenčí než oboulíc. Díky elastanu je pružný a dobře drží tvar. Je to bělená bio bavlna s přidáním elastanu, trochu tu zaniká kvalita bio bavlny, má oproti tomu zase lepší tvarové vlastnosti a více výrazné vzory. Z něj trička, šaty, legíny, čepice...

Galerii z jednolícních úpletů najdete na fb tady.

  • Jednolícní úplet  - 100% biobavlna, 150 g/m2, je nejtenčí tričkovina z mé nabídky. Je méně pružný než elastický jednolíc, tvar drží ale také dobře. Trička, šaty do horkých letních dnů,  trička pro celoroční nošení... Stejně jako oboulíc je z nebělené biobavlny, tedy u něj opět vyniká čistá kvalita bio bavlny. Zatím na něm najdete pouze vzor Bylinky od by Myyny. 

  Trochu technický / pletařský pohled
  • Oboulícní úplet - má stejnou hladkou lícovou i rubovou stranu. Pokud je potištěn, tak pak už je lícová strana dána potiskem.
  • Jednolícní úplet - má jasně danou hladkou lícovou stranu, na rubové straně tvoří úplet jemné vroubky. 

  Tkané látky

  • Lněná košilovina - tenká košilovina ze 100% lnu, gramáž 112 g/m2, plátěná vazba.  Lněná tkanina vysoké jakosti. Překvapivě jemná, měkká, splývavá. Mačká se, ale díky speciální úpravě se znovu vyvěšuje. Trochu průsvitná. Použití: košile, halenky, šaty, šátky, sukně, spodničky, polštářky, povlečení, hračky, lehké dekorační závěsy, při vyztužení i na tašky, toaletky...

Galerii nádherných kousků od Vás najdete na fb tady.

Původ a certifikace

  • Oboulícní úplet - příze INDIE (GOTS), úplet ČR (český atest pro děti do 3 let), potisk SR (OEKO-TEX třídy I.), vhodné pro děti do 3 let
  • Jednolícní úplety - příze většinou Indie (GOTS), úplet ČR (výrobní proces pletárny byl úspěšně certifikován, od té doby se nemění. V posledních letech pletárna certifikace už neobnovuje. Tedy pokud potřebujete platný certifikát k výrobě úpletu, není. Pouze prohlášení pletárny: "Při výrobě jsou dodržovány přísné technologické postupy bez použití chemikálií a pomocných přípravků. Pro své vlastnosti je námi vyráběný úplet vhodný pro kojenecké zboží, trička, tílka, denní a noční prádlo, pro děti i dospělé trpící alergiemi.", potisk SR (OEKO-TEX třídy I.)
  • Lněná košilovina - pěstování, výroba příze Francie / Polsko (OEKO-TEX třídy I.) , tkanina ČR (OEKO-TEX třídy II.), potisk SR (OEKO-TEX třídy I.)
  • Lněné plátno - tkanina Bělorusko, potisk ČR (OEKO-TEX třídy I.), vhodné pro děti do 3 let - doprodej

KABELKY, TAŠKY, POUZDRA, PENĚŽENKY

Pratelný / omyvatelný papír 

Inovativní materiál, alternativa. Pratelný, u některých druhů spíš omyvatelný papír, je vyrobený z celulózy. Ta vzniká z odpadního dřeva ne odlesňováním. Pevnost a pratelnost mu dodává impregnace latexem.

Složení: celulóza 60-91%, syntetický latex 5 - 35 %, voda 4-6%, barviva 0,5 - 2 %, 0,5 - 2 % chemikálie a ostatní

Původ: EU

Certifikáty: Oeko-Tex® Standard 100, FSC (Forest Stewardship Council)